Video
FILM
ako výsledok nakrútenia série statických snímok je vlastne obraz „oživený“ na projekčnej ploche.
V roku 1878 nafotografoval Eadweard Muybridge sériu statických fotografií s použitím 24 fotoaparátov. Usporiadaním obrázkov v slede za sebou vytvoril koncepciu „pohyblivých obrázkov“ vo filme - animácia. FILM
Francúzski bratia Lumierovci posunuli vývoj o krok dopredu zostrojením prístroja, ktorý umožnil nasnímať zábery na celuloidový pás a zároveň ich užasnutým divákom premietať na bielu stenu (1895). Zaujímavosť - ľudia ešte nepoznali film a tak, keď videli prichádzajúci vlak - zľakli sa a niektorí dokonca ušli, lebo si mysleli, že sa skutočne na nich rúti vlak. FILM
Nemý film je film, ktorý rozpráva iba obrazom, bez dialógov, hudby a zvukov. Najnutnejšie informácie k pochopeniu deja podávajú titulky. Herecký prejav (pohyby, gestá, mimika) pripomína pantomímu, nakoľko všetky emócie musia byť čitateľné len z hercovej tváre.
Nemé filmy boli veľmi rozšírené do 20. rokov 20. storočia, kedy prerazili ozvučené filmy. V kinách často nemý film sprevádzal klavirista, gramofón, výnimočne pri premiérach orchester. FILM FILM
Prvý ZVUKOVÝ film 1927 Jazzový spevák. FILM - započúvajte sa do zvuku (akoby išiel zo studne)
Prvý farebný film. FILM - všimnite si aké farby mal prvý farebný film, ako ho vyrábali
3D film. FILM - na učiteľskom stole sú 3D okuliare - požičajte si ich,potom ich nezabudnite vrátiť
Ako vznikajú efekty vo filmoch
v minulosti:
v súčasnosti - to všetko robí počítač:
Video
Videotechnika alebo video (z lat. vidieť) je technika na zachytávanie, záznam, prehrávanie, prenos a obnovu pohyblivých obrázkov používajúca elektronické signály alebo digitálne médiá. Spája sa predovšetkým s televíznou výrobou.
Video je sled fotiek/snímok idúcich za sebou. Tento sled spôsobuje dojem pohybu. Po objavení filmu sa film prehrával len v 18 fps (frames per second , snímkov za sekundu). Po objavení zvuku bolo však potrebné zvýšiť počet fps na 24, aby sa zvuk prehrával správne. Dnes sa videá v bežných podmienkach prehrávajú v 30 -50 fps, lebo ľudské oko už dokáže vnímať len 27 snímkov za sekundu (fps).
Video na počítači je súbor obsahujúci obrazové a zvukové stopy, môžeme si to predstaviť ako multimediálny kontajner. Zvyčajne obsahuje video (sled fotiek/snímok) v určitom formáte a audio najčastejšie vo formáte MP3. Toto video a zvuk spojíme (zakódujeme) prostredníctvom určitého kodeku (algoritmus=postup) a vytvoríme video súbor príslušného formátu.
Podobne ako pri zvuku, môžeme aj video formáty rozdeliť do 2 skupín: nekomprimované (bez úprav, zaberajú viac miesta v počítači) a komprimované (upravované, zmenšované, znižovaná kvalita)
Kedysi sa filmy ukladali len na videokazety (VHS). Potom prišli CD, DVD, neskôr sa dávali na BluRay, veľkokapacitné disky .Dnes máme dobu DIGITÁLNU a filmy ukladáme na USB, alebo pozeráme priamo z internetu....
STARÉ formáty
MPEG1 - videoCD
- používa sa hlavne ako záznam na CD nosiče,
- je veľmi stratové video tj. skutočná kvalita je 65% a menej
- 352×240 pixelov pri 25 snímkach za sekundu
- veľkosť do 700MB (0,7 GB)
- súbory s príponami m1v, mpg
MPEG2 - DVD, SVCD
- vytvorený pre profesionálne účely a rozširuje formát MPEG 1 o nové vlastnosti,
- svoje použitie našiel aj v profesionálnych štúdiách na DVD nosičoch a SVCD (Super VideoCD)
- umožňujú jeho použitie v televíznom priemysle (digitálnej televízie)
- pre zvuk môžeme použiť až 8 nezávislých kanálov (napr. domáce kiná)
- je tiež stratové video ale kvalita je celkom dobrá 85% a viac
- veľkosť niekoľko GB (4 - 8 GB ..)
MPEG 3 – bol určený pre HD televíziu, časom zanikol a používa sa MPEG 2.
MPEG 4
- je určený pre prácu s videom pri extrémne malom dátovom toku
- navrhovaný pre prenos videa cez internet (streaming) a pre mobilnú komunikáciu
.....
Pre nás budú zaujímavé hlavne NOVÉ počítačové formáty:
AVI (Audio Video Interleave)
- kontajnerový formát pre ukladanie obrazu a zvuku. Použila ho firma Microsoft už v roku 1992. Video dáta boli pôvodne bez kompresie s rozlíšením 160 x 120 bodov pri 15 snímkach za sekundu, pretože procesory neboli také výkonné, aby zvládli viac. Neskôr bol tento formát doplnený o vyššie rozlíšenie, viac funkcií... - a tak vznikli tri typy AVI, ktoré boli postupne vyvíjané a zavádzané do praxe.
- AVI 1.0 - umožňuje nahrávať iba do veľkosti 1GB, maximálny počet snímok je 22500, čo je asi štvrť hodiny záznamu pre 25 fps, už sa nepoužíva
- AVI 1.1 - rozšírenie nahrávania a indexovania do veľkosti súboru 2GB, vyššie rozlíšenie
- AVI 2.0 - má neobmedzenú veľkosť súboru
AVI sa nehodí na prenos cez internet, ale na zachytávanie videa určeného na ďalšie spracovanie (editáciu) pretože je podporovaný veľkým množstvom programov .
AVI je zatiaľ najrozšírenejším kontajnerom pre ukladanie videa - používa sa hlavne na počítačové prehrávanie, využívajú ho aj mobily, kamery, fotoaparáty... (na zariadeniach - video, TV, fotoaparát, ... ho najdete označný prostredníctvom kodeku DivX a Xvid)
Už je zastaralý..... :-)
MKV (Matroška)
(rusky матрёшка) je moderný multimediálny kontajner (podobný AVI), ktorý umožňuje implementovať väčšinu moderných video a audio formátov (dokonca niekoľko viacjazyčných zvukových stôp - dabingov). Dokáže tiež implementovať niekoľko rôznych audio stôp vrátane priestorového zvuku. Matroška je vyvíjaná od roku 2002. Je opensource - voľne šíriteľný, používaný. Matrošku už podporuje mnoho softvérových prehrávačov a výrobcov elektroniky. Okrem obrazu, zvuku dokáže v sebe samostatne uchovať titulky alebo samostatnú ponuku filmu (menu). Zaberá o niečo menej miesta ako AVI pri rovnakej kvalite (veľkosť súbor je menšia ako pri AVI)
MP4
- využíva sa hlavne na internete
- pozeranie online=streamovanie
WMV ( Windows movie video)
ASF (novšia verzia, používajú ju niektoré kamery),
( viac na wikipedia )
Prehrávať alebo upravovať
Prehrávač (player) - je to program, ktorý umožní spustiť súbor, v našom prípade video. Video si môžeme len pozrieť, vypočuť, nemôžeme ho upravovať. Na prehranie videa niekedy potrebujeme CODEky - kvalitné prehrávače majú zahrnutú väčšinu kódekov v sebe.
VLC
- voľne širiteľný - opensource (GPL) program
- prehráva väčšinu video aj zvukových formátov (dokonca aj live video z internetu)
- stiahni si program VLC
Windows media player, Grove
- je súčasťou operačného systému WINDOWS / WINDOWS 10
- niekedy potrebuje na prehratie videa príslušný kodek
KMPlayer, BSPlayer
- zadarmo - free program- prehráva väčšinu video aj zvukových formátov
Úprava (editor) - je to program, ktorý umožní upravovať video - spojiť obraz a zvuk, vymazať, pridať nový obraz, zvuk, titulky, efekty.....
VirtualDubMod
- voľne širiteľný - opensource (GPL) program
- dakáže upraviť väčšinu videí - základné úpravy
- stiahni si program VirtualDubMod
Pinnacel Studio, Wondershare Filmora, Sony Vegas
- platený program
- veľké množstvo efektov
- výsledkom môžu byť rôzne formáty (avi, svcd, dvd)
Windows movie maker, Video Editor
- je súčasťou operačného systému Windows / Windows 10
- dakáže upraviť väčšinu videí
- ako výsledok neumožňuje DVD