OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Micro:bit - wearables

https://www.jaknainternet.cz/page/2597/wearables---nositelna-elektronika/

Wearables alebo nositeľná elektronika sú elektronické zariadenia, ktoré boli navrhnuté tak, aby mohli byť bežne nosené človekom. Na rozdiel od prenosnej elektroniky (ktorú držíme v ruke alebo nosíme vo vrecku) je tu dôležitý aspekt možnosti nosenia zariadenia upevnením na telo. Môžu to byť teda najrôznejšie náramky, hodinky alebo okuliare, ale aj napríklad „chytré“ oblečenie.

Vývoj wearables

Historicky možno považovať za prvú nositeľnú elektroniku prenosné hudobné prehrávače typu walkman (prehrávač audiokaziet, neskôr CD, MiniDisc, MP3). Pôvodné prístroje síce spadali skôr do kategórie prenosných prehrávačov než nositeľnej elektroniky, ale ako dochádzalo k miniaturizácii zariadenia, už ich nebolo nutné nosiť vo vreckách a bolo ich možné pripnúť sponou k opasku či košeli. Existujú aj hudobné prehrávače integrované priamo do slúchadiel.

    

Chytré hodinky

Súčasným trendom nositeľnej elektroniky sú hlavne chytré hodinky. Časomiera je pochopiteľne iba jednou z mnohých funkcií, ktoré toto zariadenie ovláda. Hodinky sa im hovorí hlavne preto, že ich nosíme na ruke rovnako ako práve náramkové hodinky. Sú to ale v skutočnosti malé počítače, ktoré plnia predovšetkým funkciu doplnku k smartfónom. Tie tak ani nemusíte vyťahovať z vrecka.

   

Čo všetko vedia múdre hodinky

Pomocou chytrých hodiniek môžete volať, čítať správy, ovládať hudobný prehrávač, kontrolovať kalendár a počasie alebo sledovať vývoj akcií na burze. Vďaka zabudovaným senzorom snímajúcim pulz máte prehľad o svojej kondícii a spálených kalóriách. Bežnou súčasťou je dnes vstavaný mikrofón a reproduktor. Menej často treba GPS, gyroskop alebo snímač okolitého osvetlenia.

Niektoré hodinky dokonca vedia robiť fotky, čo je funkcionalita, ktorá ešte donedávna bola spájaná iba s tajnými agentmi z amerických filmov, ale kvôli ich nízkej kvalite sa od toho zase upúšťa.
Svoje vlastné inteligentné hodinky vyvinuli spoločnosti Apple, Sony, Huawei, Samsung a ďalšie a každé z nich ponúka iný rozsah funkcií. Apple je kompatibilný s iPhonmi, hodinky od Sony, Huawei či Asus majú systém Android Wear a Samsung svoj Tizen. Narozdiel od Applu, ktorého hodinky s vašim Androidom fungovať nebudú, hodinky ostatných výrobcov spárujete aj s iPhonom.
Svetovému trhu vládnu inteligentné hodinky Apple Watch, ktoré boli uvedené v roku 2015. Bolo to teda neskôr ako hodinky od iných výrobcov, ale u firmy Apple je známou vecou, ​​že často vstúpi na trh neskôr, zato s lepšie vyladeným zariadením, vďaka ktorému nakoniec daný segment na trhu ovládne. Niektoré inteligentné hodinky majú aj slot na SIM kartu, prípadne podporujú nový štandard eSIM. U nás ale v predaji zatiaľ nebývajú.
Nevýhodou chytrých hodiniek je nutnosť ich takmer každodenného nabíjania (v prípade použitia GPS potom nevydrží ani celý deň) a tu nastupujú múdre náramky. Tie vydržia napríklad týždeň, ale zase poskytujú menej funkcií a skôr športového charakteru.

   

Chytré okuliare

Samostatnou kapitolou sú chytré okuliare. Pred niekoľkými rokmi boli na vzostupe Google Glass – nositeľný počítač, ktorý údaje zobrazuje pomocou takzvaného priehľadového displeja (inak tiež HUD – z anglického Head-Up Display). Táto technológia bola pred rokmi vyvinutá pre pilotov bojových lietadiel, aby videli potrebné informácie priamo v zornom poli bez nutnosti skláňať hlavu a pozerať sa na prístrojovú dosku.
Okuliare ovládate pomocou hlasových príkazov v prirodzenom jazyku a taktiež pomocou špeciálneho touchpadu. Okuliare sú vybavené kamerou, takže môžete zhotovovať fotky a videá. Samozrejmosťou je u nich Wi-Fi, Bluetooth, gyroskop a akcelerometer.
Po vzostupe týchto technológii na nejakú dobu trh so šikovnými okuliarmi utíchol. Teraz sa ale vracia najmä spoločne s virtuálnou alebo rozšírenou realitou. Rozšírená realita dokáže cez bežnú realitu premietať doplňujúce virtuálne prvky, čo sa môže hodiť napríklad pre vysvetľujúce videá alebo rôzne vizualizácie premien skutočných priestorov. Tá virtuálna vás naopak úplne uzavrie v inom svete.

 

Chytré kontaktné šošovky

Okrem okuliarov sa blížia aj inteligentné kontaktné šošovky, na ktorých pracuje hneď niekoľko spoločností. Zariadenie by malo umožňovať natáčanie a fotenie žmurknutím oka alebo zobrazovanie užitočných informácií na objektoch vo vašom okolí. Neviete, ako sa volá kvetina, ktorú ste stretli na prechádzke? Kontaktná šošovka vám to prezradí, len čo sa na ňu pozriete.
Vďaka prepojeniu s telefónom vám neunikne žiadna notifikácia a pri čakaní na električku si budete môcť zahrať aj hru. Ak je v šikovných kontaktných šošovkách budúcnosť, to ešte len uvidíme. Nápad je to ale zaiste zaujímavý.

 

 

Elektronika pod kožou

Špecifickým druhom nositeľnej elektroniky je tá, ktorú budeme nosiť doslova pod kožou. Znie to skoro ako sci-fi, ale skutočne bol vyvinutý napríklad antikoncepčný čip. Ten po voperovaní pod kožu môže fungovať aj 16 rokov. Pomocou Wi-Fi a špeciálne aplikácie je možné čip vypnúť v okamihu, keď bude chcieť žena otehotnieť. S pomocou tohto mikroimplantátu je možné do tela vpravovať aj lieky v presne danom množstve av naprogramovaných časových odstupoch.

 

https://www.ucimeshardverom.sk/materialy/microbit_makecode/krokomer/

 

https://www.ucimeshardverom.sk/materialy/microbit_makecode/kamen_papier_noznice/

 

https://www.ucimeshardverom.sk/materialy/microbit_makecode/vodivost/